جنگل الیمستان کجاست؟

جنگل الیمستان

الیمستان که نام محلی آن الیمستون است در استان مازندران و در شهرستان آمل در دهستان چلاو واقع شده است. جمعیت این روستا تا سال 95، 70 نفر بوده است. چلاو منطقه ای است جنگلی که پر از مه است .این روستا در 20 کیلومتری جاده هراز از شهرستان آمل واقع شده است. فاصله آن از شهر تهران 155 کیلومتر است که با ماشین سواری حدود 2 ساعت و 52 دقیقه طول میکشد. اطلاعات بیشتر را در این مقاله از okshod بخوانید.

توضیحات

الیمستان که نام محلی آن الیمستون است در استان مازندران و در شهرستان آمل در دهستان چلاو واقع شده است. جمعیت این روستا تا سال 95، 70 نفر بوده است. چلاو منطقه ای است جنگلی که پر از مه است .این روستا در 20 کیلومتری جاده هراز از شهرستان آمل واقع شده است. فاصله آن از شهر تهران 155 کیلومتر است که با ماشین سواری حدود 2 ساعت و 52 دقیقه طول میکشد. اگر بخواهیم از تهران به این روستا برسیم باید به جاده هراز برویم. اگر علاقه مند به این هستید که بدانید جنگل الیمستان کجاست؟ و میخواهید در تور الیمستان شرکت کنید با اوکی شد همراه باشید.

دشت اول و دوم الیمستان

این روستا بخاطر درختان بلند قامت و سر به فلک کشیده اش همچون راش ، بلوط ، افرا به طلای سبز ایران شهرت یافته است.این جنگل پر از پوشش خزه است که جنگل را فرا گرفته است. جنگل الیمستان دارای دو دشت است. بعد از 20 دقیقه پیاده روی در جنگل به دشت اول میرسیم.اسب های وحشی در این دشت هستند و پس از رد کردن دشت اول باز هم وارد جنگل میشویم که به دشت دوم معروف است.

جاذبه های گردشگری الیمستان

در این روستا جنگل الیمستان وجود دارد که نام آن برگرفته از گیاهی به نام الیما است. گیاه الیما یا الیزیر یک سبزی معطر است که شبیه تره است که به صورت خام و یا درخورشت مصرف میشود . این گیاه خودرو است و از اواسط اسفند ماه تا آخرای اردیبهشت ماه در این جنگل یافت میشود.

چرا الیمستان اغلب مه آلود است؟

به دلیل اینکه ارتفاع این جنگل از سطح دریا زیاد است دما همیشه پایین است و مه آلود که این هوا بسیار مناسب برای جنگل گردی و پیاده روی و مکانی مناسب برای علاقه مندان به عکاسی می باشد. عکاسی در فصل بهار و پاییز برای عکاسان لذت بسیاری را به همراه دارد.

جنگل الیمستان کجاست؟

به زرشک کوه هم سربزنید!!

جنگل الیمستان دارای جاذبه های دیگری است که نام یکی از آن ها زرشک کوه میباشد این کوه که در فاصله 7 کیلومتری شرق روستای حاج آباد و 24 کیلومتری جنوب گرگان واقع شده است و کوه نوردان بسیاری خواهان کوهنوردی در این مکان هستند.

از قله نوردی تا لهاش

علاوه بر جنگل الیمستان ، قله الیمستان که در نزدیکی روستای لهاش است وجود دارد که ارتفاع آن 2510 متر است و از گزینه های کوهنوردی برای گردشگران است. روستای لهاش قبل از جنگل است و جزو بهترین نقاط میباشد و از انتهای روستا جنگل الیمستان معلوم است.این روستا یک روستای کم جمعیت و کوچک است و اهل روستا کشاورز و دامدار هستند. در مسیرقله الیمستان درخت های آلو جنگلی وجود دارد که اگر در فصل رسیدن آلو ها به این قله سفر کنید میتوانید میوه چینی را هم تجربه کنید. در گذر از جنگل به مقبره امام زاده قاسم یا امام زاده لهاش میرسیم که مکان مناسبی برای استراحت شما میباشد.

جنگل الیمستان کجاست؟

نقش پای رستم!!

در پایان مکان دیگری به عنوان جاذبه دیدنی محسوب می شود که نام آن نقش پای رستم است که گفته میشود آثار به جا مانده از دو شهاب سنگ بزرگ است که عمق آن 10 متر است که به اعتقاد بومیان این منطقه اثر بجا مانده از دو زانوی رستم است برای نوشیدن آب!

جنگل نوردی در الیمستان

به دلیل اینکه تمام طول جنگل را باید پیاده طی کنیم باید آمادگی جسمانی خوبی داشته باشیم و با تجهیزات کوهنوردی آشنا باشیم. برای جنگل نوردی بهترین کار این است که با راهنما و به صورت گروهی حرکت کنیم.همچنین داشتن GPS و چراغ قوه هم لازمه ی جنگل نوردی است. در مسیر جنگل نوردی چندین تالار هست که شما بتوانید برای صرف صبحانه و نهار از آن استفاده کنید. تلار کلبه هایی است که گله داران در میان جنگل میسازند.

جنگل الیمستان کجاست؟

آب و هوا و بهترین فصل سفر

فصل بهار بهترین فصل برای رفتن به جنگل الیمستان است به دلیل اینکه در این فصل در جنگل تازگی خاصی وجود دارد در این فصل گیاه الیما رشد میکند. همچنین اوایل پاییز جزو مناسب ترین فصل برای سفر به این جنگل است. درزمستان به دلیل بارندگی فروان، مه و بارش برف فصل مناسبی برای سفر به این جنگل نیست.

آمادگی مورد نیاز برای سفر به جنگل

شما برای رفتن به جنگل باید اطلاعات کامل و دقیق در رابطه با آن جنگل و مسیرهای آن داشته باشید و آب و هوای آن چند روز که شما در انجا هستید بدانید.
همراه داشتن لباس مناسب شامل پیراهن آستین بلند، شلوار بلند و با دوام، کفش های مناسب جنگل نوردی به راحتی شما در طول راه کمک میکند. بهتر است که لباس اضافه همراه داشته باشیم.
برای روشن کردن آتش در جنگل بهتر است از فندک گازی، ابزارهای آتش زن، فیتیله آتشزنه استفاده کنید.

رویای دوچرخه سواری در الیمستان

در این جنگل مکانی برای اجاره کردن دوچرخه وجود ندارد و افراد معمولا با دوچرخه های خودشان وارد جنگل میشوند. الیمستان (alimastan) مکان مناسبی برای دوچرخه سواران میباشد.

سوغاتی های روستای الیمستان

سوغاتی های این روستا گیاه الیما و عسل و غلات و لبنیات است. گیاه الیما در اردیبهشت ماه در این جنگل رشد میکند.

اقتصاد در روستای الیمستان (alimastan)

اکثر اهالی این روستا به زراعت و دامداری و تعدادی به تولید صنایع دستی و شالبافی مشغول اند.

حیات وحش و پوشش گیاهی

این جنگل گونه های گیاهی و جانوری زیادی دارد. درخت هایی نظیر:

  • توسکا
  • ممرز
  • بلند مازو

گونه های جانوری :

  • گراز
  • خرس قهوه ای
  • انواع پرندگان : کبک و جغد
  • جوندگان مانند سارگپه پا بلند

وجود دارد.

به این مطلب امتیاز دهید

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی

هنوز امتیازی داده نشده است
Loading...