کویرهای ایران را بهتر بشناسید

کویر های ایران

در این مطلب، مطالب مفید و کاربردی از کویر های زیبای ایران مانند کویر مصر، مرنجاب و کویر ریجن که مقصد خوبی برای علاقه مندان طبیعتگردی است توسط اوکی شد به شما داده میشود.

توضیحات

کویر مصر

کویر مصر یکی از کویرهای ایران در نزدیکی (۴۵ کیلومتری) جندق که یکی از روستاهای شهرستان خور بیابانک از توابع استان اصفهان است، قرار دارد. این کویر از زمان پخش فیلم خیلی دور خیلی نزیک معروف شد و اکنون به مقصد گردشگری بسیاری از علاقه مندان طبیعت تبدیل شده است.
زیبایی تپه های این کویر نشات گرفته از شن های روان بیکرانی است که تا چشم کار میکند همه جا را فرا گرفته است.

این کویر در عین سادگی، زیبایی بکری را در دل خود جا داده است اما اگر از تهران قصد این سفر را دارید دو سه روزی را باید برای چنین سفری که فاصله نسبتا زیادی، حدودا ۷۰۰ کیلومتری با تهران دارد در نظر بگیرید. اگر دلتان حال و هوای زندگی در روستایی کویری را کرده اقامتگاه های زیادی در این کویر وجود دارد که میتواند این حس و حال را به شما هدیه کند. شب نشینی کنار آتش، شترسواری و تماشای آسمان درخشان پرستاره کویر از جمله کارهاییست که میتوانید دردل کویر انجام دهید.

به جز اقامتگاه های متنوع روستای مصر میتوانید در روستای فرحزاد و جندق نیزشب به یادماندنی را سپری کنید. حقیقتا روایات زیادی از علت نام گذاری این روستا وجود دارد که از موثق ترین آن رواج بیشتری دارد، به این ترتیب است که روزی از روزها که این روستا با کم آبی شدیدی مواجه شده بود شخصی از اهالی آنجا به نام یوسف دست به حفر چاهی میزند و در عین ناباوری به آب میرسد و از ساکنین روستا میخواهد به یاد و احترام حضرت یوسف که در مصر زندگی کرده است، نام این روستا را مصر بگذارند که مردم هم به احترام او میپذیرند.

اگر میخواهید بهترین زمان سفر را انتخاب کنید و از گرمای کویر در امان بمانید پیشنهاد ما به شما، اوایل فصل پاییز تا اوایل اردیبهشت ماه است. برای رفتن به کویر استفاده از تور های متنوع ای که برای آن تعریف شده است نیز انتخاب خوبی است تا سفر امن تری را تجربه کنید.

کویر مرنجاب

اگر به دنبال کویری با تپه های شنی بلند و آسمانی با زیبایی نفس گیر و نورباران، با فاصله ای نسبتا نزدیک به تهران هستید کویر مرنجاب فرصت خوبی برای تجربه این جنس از طبیعت گردی است. کویر مرنجاب به عنوان یکی از کویر های ایران که به تازگی مورد استقبال بسیار از مسافران قرارگرفته است در فاصله ۳۰۰ کیلومتری تهران، از توابع شهرستان کاشان در استان اصفهان است و تنها با سپری کرن ۴ ساعت به مقصد میرسید.

عده ای معتقدند پرگردشگر ترین کویر ایران، مرنجاب است که با در نظر گرفتن پوشش غنی و متنوع گیاهی و جانوری آن، تپه های شنی بلند چشم نوازش، جنگلهای تاغ و دریاچه نمک آران و بیگدل این تصور دورازانتظار نمیباشد. مثل هر کویری در اینجا هم رمل و تپه های شنی به چشم میخورد و بهشت آفرود بازان ایران را به وجود آورده است. اینکه چرا این کویر به مرنجاب معروف شده است، ریشه در ماسه ای بودن زمینش و دشوار بودن حفر و کندن چاه و دسترسی به آب دارد، به همین دلیل به این منطقه مرد رنج آب میگفتند که به مرور زمان به مرنجاب تغییر نام داد، البته عده ای هم بر این باورند که شاه عباس صفوی مرنجاب را نامگذاری کرده است.

کویر های ایران

کاروانسراهای موجود در این کویر به دوره ی شاه عباس صفوی برمیگردد که در زمان های قدیم محل عبور و مرور کاروان های بیشماری بوده است. این کویرشن های بسیار مناسبی برای پیاده روی گردشگرانش دارد که قدم گذاشتن روی شن های نرم و روانش تجربه به یادماندنی شیرینی برای شما به وجود می آورد. اگر به دنبال بهترین بازه زمانی برای چیدن برنامه سفرتان هستید پاییز و زمستان برای شما مناسب تر است. در این فصول میانگین دما در روز حدودا ۱۹ درجه و در شب حدود ۵ درجه است.

کویر ریجن یا ابوزیدآباد

کویرابوزیدآباد در شمال شرقی کاشان واقع شده است. روستاهای حوالی این کویر عبارت اند از: حسین آباد، قاسم آباد، یزدلان، کاغذی، امین آباد، محمد آباد، ریجن، علی آباد، شهریاری و فخره که در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی کاشان واقع شده اند. دسترسی به این کویر تقریبا حدود ۴ ساعت رانندگی از تهران لازم دارد. مسیردسترسی شما از اتوبان تهران_ قم آغاز میشود و با عبور از قم و آزاد راه امیرکبیر یا جاده قم-کاشان وارد کاشان میشوید. ابوزید آباد پایتخت گویش های کهن ایران است و گویش بیذوی و فرهنگ ساکنان بومی این منطقه، جز مهم ترین جاذبه های دیدنی آن محسوب میشود.

ریجن یکی از کویر های ایران است که مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به طبیعت قرار گرفته است و به غیر از خود کویرگردی، این منطقه و اطراف آن دیدنی های تاریخی جذابی مانند شهرزیرزمینی اویی، قلعه کرشاهیی، آب انبار صفوی و شهر تاریخی نوش آباد که برخی آن را پایتخت انوشیروان ساسانی میدانند، دارد. جاذبه های گردشگری این منطقه بیشتر در شمال آن و در راستای جاده خاکی واقع شده است. در فاصله ی حدود ۸ کیلومتری شهر تپه های روان ظاهر میشوند، ولی برای رفتن به تپه های شنی بلند تر و بزرگتر میبایست از مسیر کویر و کنارگذار دریاچه عروس عبور کنید.

کویر ها

همچنین اگر وقتتان اجازه میدهد حتما به روستای تاریخی و زیبای ابیانه نیز که در ۳۵ کیلومتری کویر ریجن قرار دارد سری بزنید. حتما به این نکته توجه کنید که برنامه سفر، نقشه مقصد و در صورت امکان مسیری که قرار است بپیمایید را به دوستان خود اطلاع دهید. بدون داشتن قطب نما و جی پی اس هرگز اقدام به ماجراجویی و حرکت در مسیر های ناشناخته نکنید چرا که کویر پر است از مناظری شبیه به هم که با اندکی بی توجهی به راحتی گم خواهید شد.

مثل دیگر مناطق کویری آب و هوای این منطقه در فصل تابستان بسیار گرم است. بهترین فصل ها برای بازدید از کویر ریجن پاییز، زمستان، و گاها تا اواخرفروردین ماه است. شما میتوانید تور کویر ابوزید آباد را از سایت اوکی شد یا okshod تهیه نمائید این سایت معتبر ترین و با کیفیت ترین سفر های طبیعتگردی را برای شما به ارمغان می آورد و سفری آسوده و جذاب را برای شما رقم میزند.

  • 0 دیدگاه

به این مطلب امتیاز دهید

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی

هنوز امتیازی داده نشده است
Loading...