معرفی زیباترین جنگل های شمال ایران

زیباترین جنگل های شمال ایران

در این مقاله به معرفی ویژگی های جنگل های زیبای شمال ایران از جمله:جنگل دالخانی رامسر،الیمستان مازندران، جنگل ابر مازندران، جنگل راش سواد کوه،جنگل سیسنگان که در ۳۵ کیلومتری شهر نوشهر میپردازیم.

توضیحات

زندگی صنعتی امروزه خستگی های زیادی را برای همه ی ما به دنبال داشته که رفتن به دل طبیعت و تماشای مناظر زیبای طبیعی از بهترین راه های مقابله با خستگی و رخوت زندگی شهر نشینی است. کشور ما گنج بزرگی در دل خودش نهفته و از منظر منابع طبیعی، ایران ثروتمند ترین منابع طبیعی است. اینکه ایران مناطق سرسبز چشم نوازی دارد شکی نیست اما انتخاب از میان زیباترین جنگل های شمال ایران که در این مطلب میخواهیم به آن بپردازیم شاید کار راحتی نباشد.

حتما پیش آمده که ندانید کدام یک از جنگل ها یا آبشار ها و منابع طبیعی را انتخاب کنید. اوکی شد در این مقاله به شما کمک میکند که راحتتر بتوانید از میان زیباترین جنگل های شمال، گزینه ای که انتظاراتتان را برآورده میکند برگزینید.

جنگل دالخانی رامسر

جنگل دالخانی در شهر زیبای رامسر که لقب عروس شمال ایران را دارد واقع شده است که وسعتی بالغ بر ۶۰۰۰ متر مربع دارد. گونه های متفاوت و خاصی از انواع گیاهان مانند ولیک، گوجه جنگی، زرشک، فندق، کوله خاس،ازگیل در آنجا رشد میکند. اگر جنگل را تا انتهایش بروید به روستاهایی برخورد خواهید کرد که در طول زندگیتان با چنین منظره ای رو به رو نبوده اید. این جنگل که یکی از زیباترین جنگل های شمال ایران حساب میشود و علاقمندان زیادی دارد. اگر به طبیعت و طبیعت گردی علاقه دارید توصیه ما این است که به دالخانی سر بزنید.

الیمستان از زیباترین جنگل های ایران

این جنگل با شکوه در استان مازندران و شهرستان آمل واقع شده است. جنگل الیمستان که اززیباترین جنگل های شمال ایران است محل رویش گونه ای گیاه به نام الیما است که در ماه اردیبهشت شروع به رشد میکند. برخی معتقدند علت نام گذاری این جنگل هم برگرفته از نام این گیاه است. الیمستان یکی از مناطق توریستی زیبای ایران است که سالانه عده زیادی برای تفریح در دل جنگل به آنجا رهسپار میشوند. آب آشامیدنی آنجا از دل چشمه زلال و خنک آن تامین میشود. غلات، لبنیات و عسل وحشی از محصولات مرغوب منطقه است. از هیجان انگیزترین قسمت های سفر به این جنگل، وارد شدن به قسمت مه آلود آن است که تجربه جنگل گردی به یاد ماندنی برایتان رقم خواهد زد.

هنگامی که مسیر جنگل را تا انتها بروید به قله ای از کوه میرسید که حدودا ۲۵۱۰ متر ارتفاع دارد و برای قله نوردی در زمستان انتخاب بسیار خوبی است. در مسیر دامنه ی شرقی این قله،قله ی دماوند در پیش روی شماست و تمام لحظات کوهنوردی با شما حرکت میکند. نرسیده به قله، آثاری از جای دو شهاب سنگ بزرگ دیده میشود که تقریبا ۱۰ متر عمق دارند و بومیان آنجا معتقدند بر اساس افسانه ای قدیمی رستم آنجا زانو زده و از آب دریا نوشیده و علت این دو چاله نیز همین است.

جنگل ابر

جنگل ابر وسعتی بالای ۳۵ هزار هکتار دارد و قسمتی از جنگل های هیرکانی است که استان مازندران واقع شده است. در این جنگل گونه های متنوعی از گیاهان مانند راش، بلوط، چوبک، افرا، نارون، گیلاس وحشی و …دیده میشود. گفتنی است که در این جنگل بالای ۸۰ گونه گیاهان چوبی وجود دارد که از علل اهمیت این منطقه است. مسیر این جنگل، مسیری خوشمزه با درختان فراوان تمشک، زالزالک و توت فرنگی است. مرتفع بودن این جنگل از سطح دریا،وجود چشمه های بی شمار و خنک بودن هوا در فصل های گرم سال از شاخصه های این جنگل است. اگر در جنگل ابر که جزو زیباترین جنگل های شمال ایران است کمی پیاده بروید به قلعه ای به نام مارون میرسید که ۳۰۰۰ سال روی تپه ای قرار دارد.احتیاط از موارد لازم هر جنگل گردی است، پس شب ها حتما آتش روشن کنید چرا که حیوانات وحشی چون گراز و خرس هم در این جنگل زندگی میکنند.

جنگل راش سوادکوه

از بزرگترین جنگل های ایران جنگل راش است که در سواد کوه در مسیر روستای سنگده واقع شده است. گونه های متفاوتی که در این جنگل وجود دارد شما را در آغوش طبیعت میکشد و شما را محو زیبایی خود میکند.
این جنگل رودخانه ای در دل خود دارد که صدای آرامش بخش آن روح هر رهگذری که از آنجا رفته است را تازه میکند. علاوه بر این رودخانه، آبشار پرآب زیبایی به نام اوبن در این جنگل جلوه نمایی میکند که پس از ریزش در خاک جنگل، در انتها به رود تجن میپیوندد.


درختان باشکوه و سربه فلک کشیده یک طرف و صدای نت های موسیقی آب که جان تازه ای به هر جنبده ای که آن اطراف است میبخشد و ریزش آبشار هم از طرف دیگر این جنگل را به مقصدی جذاب برای تفریح و عکاسی تبدیل کرده است. اگر قصد رفتن به این جنگل را دارید به علت آب و هوای کوهستانی آن ما به شما توصیه میکنیم زمستان را برای چیدن برنامه سفر انتخاب نکنید. در فصل پاییز تا چشم کار میکند انواعی از رنگ ها میان بستر این جنگل پاچیده شده ، به سبب این چنین نقاشی زیبای طبیعت سیر نمیشود نظر بسکه ظریف منظری را تجربه خواهید کرد.

زیباترین جنگل های شمال ایران

جنگل سی سنگان

پارک جنگلی سی سنگان در فاصله ۳۵ کیلومتری شهر نوشهر قرار دارد. جنگلی با درختان بسیار قدیمی و تنومند که قطر هر کدام از تنه های آن گاهی به دو متر هم میرسد که با خزه پوشانده شده است و نشان از این جنگل دارد. اگر در این پارک جنگلی تعداد زیادی اسب دیدید متعجب نشوید چرا که این جنگل محافظت شده است. این منطقه جزو ذخایر غنی ملی ایران است و بخاطر شمشاد هایی که دارد شناخته میشود.

در این منطقه علاوه بر جنگل گردی و لذت بردن از دامان مهربان طبیعت میتوانید انواع تفریحات آبی، کارتینگ، جت اسکی، شاتل دریایی، شهربازی، پیست دوچرخه سواری و …تجربه کنید. بهترین زمان سفر به این منطقه فصل بهار است و تیر و مرداد به علت شرجی بودن آب و هوا کلافه کننده است. اگر قصد یک پیک نیک خانوادگی لذتبخش را دارید سیسنگان مقصد خوبی برای شما میباشد و اگر میخواهید به مناطق بکرتر جنگل بروید به سمت مناطق جنوبی جنگل بروید.

جنگل سیسنگان
  • 0 دیدگاه

به این مطلب امتیاز دهید

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی

هنوز امتیازی داده نشده است
Loading...