دریاچه شورمست سواد کوه

دریاچه شورمست

دریاچه حیرت انگیز شورمست اشاره کرد که در جاده ی فیروزکوه و در شهرستان سواد کوه در 6 کیلومتری غرب پل سفید واقع شده است. حاشیه ی این دریاچه که با درختان تنومند توسکا محصور گردیده، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است. در این مقاله از اوکی شد به جاذبه طبیعت گردی شورمست میپردازیم

توضیحات

طبیعت شمال به گونه ای است که همیشه برای جویندگان طبیعت گردی پیشنهاد های تازه و شگفت انگیزی را به ارمغان می آورد.از جمله طبیعت چشم نواز ناحیه شمالی کشور میتوان به دریاچه شورمست اشاره کرد که در جاده ی فیروزکوه و در شهرستان سواد کوه در 6 کیلومتری غرب پل سفید واقع شده است. حاشیه ی این دریاچه که با درختان تنومند توسکا محصور گردیده، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است. اگر از تهران قصد رفتن به شورمست را دارید حدود 200 کیلومتر مسیر در پیش روی خود دارید پس حتما صبح زود حرکت کنید که زمان کافی برای لذت بردن از این مکان دیدنی را داشته باشید.

پوشش گیاهی

با توجه به اینکه دریاچه شورمست در جاده فیروزکوه منتهی به استان مازندران قرار دارد ، نمیتوان از طبیعت چشم نواز استان های شمالی ایران چشم پوشی کرد. پوشش گیاهی این ناحیه همانند بخش های ناحیه شمالی کشور غالبا از درخت توسکا و خزه ها تشکیل شده است که نمایی زیبا و جذاب را به وجود آورده است.

دریاچه شورمست سواد کوه

راه دسترسی به دریاچه شورمست

پس از خروج از شرق تهران و قرار گرفتن در جاده دماوند به گذر از فیروزکوه به سمت شیرگاه با تابلو هایی که شما را به سمت سوادکوه راهنمایی میکند مواجه خواهید شد.
پس از ورود به شهرستان سواد کوه در مسیر منتهی به شهر پل سفید، به انبوهی از درختان توسکا برخورد خواهیم داشت که رسیدن شما به طبیعتی که منتظرش بودید را نوید میدهد.

جاذبه های دیدنی و تفریحی شورمست

از جمله جاذبه های دیدنی و تفریحی این منطقه میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • پل زیبای ورسک
 • آبشار فصلی ورسک
 • قایق سواری در دریاچه
 • ماهیگیری
 • اسب سواری
 • دوچرخه سواری
 • جنگل های زیبای درختان توسکا
 • کلبه های چوبی جهت اقامت مسافران

پل زیبای ورسک

این پل جزء قدیمی ترین پل های راه آهن ایران به حساب می آید یکی از بزرگترین دلایل معروفیت آن شاکهار معماری و ساخت آن است این پل در سال 1315 ساخت شد. جذابیت این پل بخاطر ساخت آن است که در آن سال که پل ساخته شد امکانات پیشرفته ای برای ساخت آن وجود نداشت و تنها با ابزار دستی آن را ساختند که در ارتفاع 110 متری از روی دره ساخته شده است دهانه این پل 66 متر است . از افتخارات این پل ثبت آن در کتاب رکورد های گینس است.

دریاچه شورمست

آبشار فصلی ورسک

اسم اصلی این آبشار چشمه علی است وحدود بیست متر ارتفاء دارد . این منطقه کوهستانی است و چشمه این آبشار از قدمگاه سرچشمه منشاء میگیرد. در تمام طول سال و فصل های مختلف آب این آبشار مقدار و حجم متفاوتی دارد از این رو این آبشار را فصلی مینامند. اگر میخواهید بهترین زمان دیدن از این آبشار را بدانید باید بگوییم که اواسط اردیبهشت این آبشار به زیبایی کامل خود میرسد علاقه مندان میتوانند این تور را از اوکی شد خرید تور نمایند.

دریاچه شورمست

قایق سواری در دریاچه

دریاچه شورمست مکانی آرام و دور از هیاهو و شلوغی شهر است قایق سواری روی این دریاچه آرامشی وصف نکردنی را برای شما رقم میزند . دور تا دور این دریاچه پوشیده شده از درختان است که مکانی سرسبز را به وجود آورده اند عمق دریاچه در نقاط مختلف متفاوت است اما از 5 متر دارد تا 15 متر ، اصلا فکر شنا در این دریاچه را نداشته باشید چرا که بسیار خطرناک است بهترین راه استفاده از قایق های پدالی است.

ماهیگیری در دریاچه شورمست

اگر علاقه مند به ماهی گیری هستید این امکان در دریاچه شورمست برای شما فراهم شده است کافیست به خود لوازم ماهیگیری همراه داشته باشید و به راحتی بدون نیاز به هزینه ای در این دریاچه ماهیگیری کنید.

اسب سواری

علاقه مندان به اسب سواری میتوانند لذت سوار کاری در اطراف دریاچه بکر شورمست را تجربه کنند فراموش نکنید که اسب ها را باید کرایه کنید و این امکان در کنار خود ریاچه برای عموم فراهم است.

دوچرخه سواری

علاقه مندان به ورزش میتوانند همراه خود دوچرخه بیاورند و به صورت گروهی یا انفرادی در کنار دریاچه شورمست و اطراف سواد کوه دوچرخه سواری کنند. همچنین در کنار دریاچه تاب نصب شده است که سواری با آن شمارو به اوج هیجان میرساند اگر قصد دارید از مکان های دینی اطراف دریاچه بی نسیب نمانید میتوانیم به شما برج تاریخی لاجیم و قلعه کنگ لو را معرفی کنیم.

جنگل های زیبای درختان توسکا

در اطراف دریاچه شما پوشش گیاهی درختان توسکا را میبینید از آنجایی که درختان توسکا پر و سرسبز هستند مکانی زیبا و جنگلی جذاب را به وجود آورده اند که شما علاوه بر تجربه و لذت استفاده از دریاچه میتوانید از جنگل اطراف آن نیز لذت ببرید.

دریاچه شورمست

کلبه های چوبی جهت اقامت مسافران

در شورمست شما میتوانید برای اقامت از کمپ استفاده کنید و یا از اقامتگاه های چوبی کوچکی که تهیه شده است استفاده کنید ولی برای آن دسته از عزیزانی که قصد سفر یکروزه دارند باید بگوییم که برای صرف ناهار میتوانند از رستوران خود دریاچه شورمست با منو انتخابی غذا استفاده کنند .

نکاتی که باید برای سفر رعایت کنید

سفر به شورمست جز سفرها و تور های طبیعتگردی به حساب می آید پس باید نکات مربوط به طبیعت گردی را رعایت کنید تا در سفر خود دچار مشکل نشوید مواردی نظیر:

 • کفش پیاده روی مناسب به همراه خود داشته باشید
 • تحت هیچ شرایطی قصد شنا در دریاچه را نکنید حتی با وجود داشتن امکانات کامل شنا
 • اگر قصد استفاده از رستوران و اقامتگاه را ندارید حتما با خودتان مواد غذایی و چادر ببرید.
 • اگر بیماری خاصی دارید و نیاز به مصرف قرص یا دارویی دارید آن را فراموش نکنید آب آشامیدنی در اطراف شورمست به فروش میرسد.

برای خرید تور دریاچه شورمست میتوانید از دکمه سبز رنگ سایدبار استفاده کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی

هنوز امتیازی داده نشده است
Loading...