کویر ابوزید آباد (ریجن)

کویر ابوزید آباد

اگر دنبال کویر گردی امن و مطمئن هستید ابوزید آباد کاشان یکی از بهترین کویر هایی است که میتوانیم به شما معرفی کنیم. نامی که از گذشته روی ابوزید آباد هست بیذوی است که در زبان محلی زرتشتیان اهل یزد به معنی بوی آباد است . شما در گذشته تاریخی نامی از ابوزید نمیبینید اما مردمان و قلعه زمان 900 سال را تخمین میزنند.

توضیحات

کویر ابوزید آباد کاشان

هرکس که شهر کاشان را بشناسد میداند که کاشان شهری تاریخی و بخاطر گل های محمدی که دارد به شهر خوشبو ومعطر معروف است و همین امر باعث جذب مسافران داخلی و خارجی بسیاری شده است از جمله مراسمی که هرساله مسافران زیادی را برای کاشان می آورد مراسم گلاب گیری است. اما موضوع بحث ما جاذبه کویر کاشان است که به کویر ابوزید آباد کاشان معروف است .اگر دنبال کویر گردی امن و مطمئن هستید ابوزید آباد کاشان یکی از بهترین کویر هایی است که میتوانیم به شما معرفی کنیم.
نامی که از گذشته روی ابوزید آباد هست بیذوی است که در زبان محلی زرتشتیان اهل یزد به معنی بوی آباد است . شما در گذشته تاریخی نامی از ابوزید نمیبینید اما مردمان و قلعه زمان 900 سال را تخمین میزنند

موقعیت کویر ابوزید آباد

کویر ابوزیدآباد در نزدیکی کاشان قرار دارد 30 کیلومتری آن قرار دارد یعنی ابوزید در جنوب شرقی کاشان واقع شده است . حدود 950 متر از سطح دریا بالاتر است و عمده مناطق دیدنی آن در قسمت شمال و امتداد جادی خاکی است که 25 کیلومتر طول دارد علاقه مندان به تپه های شنی روان میتوانند آن را در 8 کیلومتری شهر ببینند البته تپه های بزرگتری هم وجود دارد که میتوان در کنار گذر نمک چال عروس و در مسیر کویر آنها را ببینید.

کویر ابوزید آباد

فصل و زمان مناسب سفر به کویر ابوزید آباد

اوکی شد بنا به تجربه بهترین زمان مناسب برای سفر به این کویر را به شما میگوید . خصلت کویر به این شکل است که روزهای گرم و شب هایی سرد دارد البته این مورد در طول فصل های مختلف تغییر کمی نیز دارد . اگر قصد فرار از گرمای شدید کویر را دارید در فصل پاییر به این کویر سفر کنید البته اوایل بهار نیز بنا به شرایط هوایی حاکم میتواند برای این سفر مناسب باشد. وقتی به کویر رسیدید پیشنهاد میکنیم گشت در کویر را به اوایل صبح یا اواخر شب موکول کنید چرا که در طول روز نوسان آب و هوایی زیاد است و ممکن است برای شما مشکل ایجاد کند

اقامت در کویر

از آنجایی که یکی از موارد زیبای کویر ، شب کویر است که شما میتوانید به تماشای ستاره ها بنشینید لزا خیلی ها قصد ماندن شب در کویر را دارند اگر چنین قصدی دارید میتوانید از اقامتگاه سفوی استفاده کنید البته مراکز اقامتی دیگری نیز موجود هستند مانند امام زاده آقا عباس علی یا سرای آران و بیدگل از انجایی که دسترسی به این نقطه سخت تر است نسبت به مرنجاب بسیار بکر تر است.

چگونه از تهران به ابوزید آباد برویم

اگر حدود 4 ساعت رانندگی کنید میتوانید از تهران به کویر برسید . برای حرکت از تهران باید از اتوبان تهران قم استفاده کنید و بعد از عبور از قم در آزاد راه امیر کبیر یا جاده قم کاشان به کاشان میرسید .بعد از ورود به کاشان دنبال بلوار قطب راوندی باشید همین مسیر را بروید تا به بلوار ملاصدرا برسید دو راهی پیش رو میبینید که باید به سمت چپ بروید در همین مسیر به حرکت ادامه دهید تا به کویر ابو زید آباد برسید.

شهر زیر زمینی اویی

یکی از جذاب ترین موضوعات درباره این شهر نحوه سیستم تهویه آن است که همین منحصر به فرد بودن باعث شده این شهر در زیر سطح شهر نوش آباد قرار بگیرد . در برخی از روایات آمده است که اویی قدیمی ترین شهر زیر زمینی دنیا است. قدمت این شهر بر میگردد به قبل از اسلام  ، احتمال میرود قدمت آن به اوایل دوره ساسانی برسد . از دیگر جذابیت های این شهر زیر زمینی  میتوان به دست کن بودن آن اشاره کرد این شهر به صورت کامل با دست کنده شده است . از این شهر برای دفاع و مراقبت از مردم استفاده میشده است که همین علت باعث بزرگی این شهر به وسعت چندین هزار متر مربع شده است. این شهر از بافت قدیمی نوش آباد آغاز شده است و تا بافت جدید آن ادامه دارد . قدمت کشف این شهر زیر زمینی کم است و به همین علت برای عده زیادی جدید و نو به حساب می آید این شهر کاملا به صورت اتفاقی کشف شده است فردی قصد کندن چاه در خانه خود را میکند که همین کندن منجر به کشف شهر زیرزمینی اویی میشود.

کویر ابوزید آباد

تجهیزات مورد نظر برای سفر به ابوزید آباد

 • کوله یکروزه
 • کفش مناسب کویر
 • لباس مناسب (بادگیر)
 • کلاه مناسب
 • اگر نسبت به رفتن خاک در بدن خود حساس هستید دستمال گردن به همراه داشته باشید
 • گوپرو
 • کیسه زباله جهت حفظ سلامت کویر از زباله های به جا مانده
 • پاوربانک
 • کرم ضد آفتاب مناسب
 • عینک دودی (آفتابی)
 • همراه داشتن دارو (برای افرادی که نیاز به مصرف دارو دارند)
 • قطب نما برای احتیاط
 • تنقلات و میان وعده
 • از آنجایی که روز های کویر هوای گرمی دارد درصد تبخیر آب بدن بسیار بیشتر است لذا طبق برآورد ها بدن به حدود 4 لیتر آب در روز نیاز دارد
 • اگر علاقه مند به عکاسی از مناطق بکر و زیبا هستید دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید (مراقب دوربین خود باشید تا شن ها به آن آسیب نزنند)
 • برای جلوگیری از افت قند خون خوراکی شیرین یا قند به همراه داشته باشید

شما میتوانید تور کویر ابوزید آباد را از سایت اوکی شد یا okshod تهیه نمائید این سایت معتبر ترین و با کیفیت ترین سفر های طبیعتگردی را برای شما به ارمغان می آورد و سفری آسوده و جذاب را برای شما رقم میزند.

به این مطلب امتیاز دهید

1 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 5
3٫00 از 1 امتیاز
Loading...