دیدنی های شهر تبریز

دیدنی های تبریز

در این مقاله شما را در انتخاب جاذبه های دیدنی تبریز همراهی میکنیم. از جمله این دیدنی ها مسجد کبود، پارک شاه گلی، بازار قدیم، تله کابین تبریز، روستای تاریخی کندوان، خانه مشروطه تبریز، کلیسای مریم مقدس و مقبره الشهدا است.

توضیحات

در این مطلب قصد داریم دیدنی های زیبای شهر تبریز را برایتان شرح دهیم با اوکی شد همراه باشید تا با جاذبه های تبریز بیشتر آشنا شوید و برنامه ریزی مناسبی برای سفرتان داشته باشید.

این شهر در شمال غربی ایران قرار گرفته است و بنا بر شواهد تاریخی یکی از با قدمت ترین شهر های جهان محسوب میشود. شاید نام اولین ها که از لقب های معروف تبریز است به گوشتان خورده باشد.
علت این نام این است که بسیاری از اولین های تاریخ ایران مانند اولین دانشگاه، دادگاه، سینما، مهد کودک، دادگاه استیناف،شهرداری، چاپ اسکناس و اولین خانه هایی که در ایران صاحب برق شدند همه در تبریز اتفاق افتاده است.

تبریز شهری بزرگ وزیبا است که دارای آب و هوای کوهستانی است و سفر به این شهر را در فصل زمستان به شما توصیه نمیکنیم مگر اینکه به سرمای زیاد علاقه داشته باشید! برخی بر این باورند که روزی همسر هارون الرشید به تب شدیدی دچار بوده و در حوالی تبریز اقامت میکند و به علت هوای لطیف و دل انگیز آنجا بیماری اش بهبود می یابد سپس هارون الرشید دستور ساخت شهری آن اطراف را میدهد و اسمش را تبریز نام گذاری میکند.

مسجد کبود

این شهر در شمال غربی ایران قرار گرفته است و بنا بر شواهد تاریخی یکی از با قدمت ترین شهر های جهان محسوب میشود. شاید نام اولین ها که از لقب های معروف تبریز است به گوشتان خورده باشد، درست است این شهراولین هاست.
علت این نام این است که بسیاری از اولین های تاریخ ایران مانند اولین دانشگاه، دادگاه، سینما، مهدکودک، دادگاه استیناف،شهرداری، چاپ اسکناس و اولین خانه هایی که در ایران صاحب برق شدند همه در تبریز اتفاق افتاده است. تبریز شهری بزرگ وزیبا است که دارای آب و هوای کوهستانی است و سفر در فصل زمستان را به شما توصیه نمیکنیم مگر اینکه به سرمای زیاد علاقه داشته باشید!

دیدنی های تبریز

مسجد کبود که از نامش پیداست ترکیب رنگی اصلی نقش و نگار های روی کاشی های ایوان آن کبود است و در زمان ابومظفر قراقویونلو در قرن نهم ساخته شده است. ساخت این بنا 100 سال طول کشیده است و به علت زمین لرزه ای که در سال 1193 آمد خرابی هایی حاصل گشت که بیشتر قسمت های آسیب دیده آن در 50 سال اخیر بازسازی شده است. هنوز هم از بقایای بازسازی شده این مسجد شواهدی از شکوه و عظمت به چشم میخورد.

پارک ایل گلی یا شاه گلی

گول در زبان ترکی، معنی استخر میدهد و شاه گولی استخر شاه ترجمه میشود. تاریخ احداث این پارک زیبا و بزرگ به زمان آق قویونلوها میرسد و صفویان هم به گسترش این پارک پرداختند. عمق استخری که در وسط این پارک قرار دارد 12 متر است و برای یک قایق سواری لذت بخش مناسب است. ایل گولی که یکی از دیدنی های شهر تبریز است تا مرکز شهر حدود 7 کیلومترفاصله دارد. شهربازی و نمایشگاه های موقت، امکان چادر زدن، قایق سواری تکی یا گروهی همگی بخشی از امکانات این پارک لحاظ میشود.

بازار قدیم تبریز

این بازار سنتی و سرپوشیده در سال 1389 در یونسکو ثبت جهانی شده است و ازجمله معماری های هنرمندانه ایرانی حساب میشود. اگر میخواهید به حال و هوای بازار های قدیمی سنتی بروید این بازار گزینه بسیار خوبی میباشد. طول بازار حدودا یک کیلومتر است و از آجر ساخته شده است. این مجموعه از دالان های زیادی تشکیل شده است.

تله کابین تبریز

عینالی که بام تبریز هم محسوب میشود کوهی سرخ رنگ است و در آن بقعه ای از دو تن از فرزندان حضرت علی(ع) به نام عون بن علی و زید بن علی وقع شده است.

در این قسمت از تبریز تفرجگاهیی همراه با تله کابین برای مردم فراهم شده است و در سمت دیگری از این مکان آبشار مصنوعی زیبایی جریان دارد که برای رسیدن به بالای آبشار باید از پله های نسبتا زیادی عبور کنید. در قسمت انتهایی آبشار یک نهر کوچک، پر از غاز های زیبا و رنگارنگ مشاهده میشود.

روستای تاریخی کندوان، روستایی با خانه هایی سنگی

در تمام جهان سه روستای صخره ای وجود دارد که کندوان یکی از این سه روستا میباشد. خانه هایی شبیه به کندو های عسل که در دل صخره های سنگی قرار دارد منظره ی ورودی این روستا را تشکیل میدهد. این روستا از توابع شهر اسکو است و در 60 کیلومتری جنوب غربی آن واقع شده است و آب و هوای بسیار خوبی دارد.
در این روستا هتل گردشگری جالبی وجود دارد که اتاق هایش سنگی است ولی امکانات مناسبی دارد.


این روستای زیبا در دل رشته کوه های سهند قرار دارد و در این خانه های سنگی 117 خانواده سکونت دارند. از سوغات این روستا میتوان به عسل طبیعی، انواع برگه ها، لبنیات محلی و صنایع دستی که در همان خانه های سنگی به فروش میرسد اشاره کرد. اگر گذرتان به تبریز افتاد، روستای کندوان را که جاذبه های تبریز و مقصد بسیاری از توریست های خارجی است را از دست ندهید.

خانه مشروطه تبریز

در نزدیکی بازار سنتی و قدیمی تبریز و رو به روی مسجد جامع، خانه ای با قدمتی خودنمایی میکند. خانه ای که بیش از 100سال قبل نزدیک انقلاب مشروطه محلی برای گردهمایی بزرگان مشروطه بوده است. علت نام گذاری این خانه هم همین است.این خانه زیبا که از دیدنی های شهر تبریز است معماری قاجاری اش نظر هر بیننده ای را جلب میکند و حیف است که تماشای این خانه را از دست بدهید. در سال 57 این خانه با تغییراتی در اتاق ها و تالار ها به موزه مشروطه تبدیل شد.

در این موزه آثار تاریخی مربوط به دوران مشروطه و سران آن مثل اسلحه کمری ستارخان، وسایل شخصی و فرش مشروطه به چشم میخورد. با ورود به این خانه حیاط سرسبز آن را مشاهده خواهید کرد که حوض زیبایی در اواسط حیاط، طراوت خاصی به محیط بخشیده است.

کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس تبریز از کهنترین و بزرگترین کلیساهای شهر تبریز است. شیوه ی ساخت این کلیسا، معماری ارمنی و به شکل صلیب ساخته شده است. این کلیسا در محله ای به نام دیک باشی، میدان نماز تبریز واقع شده است. مراسم مذهبی مسیحیان مثل اعیاد و مجالس مذهبی آنجا برگزار میشود. این کلیسا بزرگترین کلیسای تبریز حساب میشود و تاریخ ساخت آن به سال 1782 میلادی میرسد.

مقبره الشعرا

مقبره الشعرا که در محله ی سرخاب تبریز واقع شده است. این منطقه از دیدنی های مدرن تبریز محسوب میشود و بر طبق اسناد تاریخی از حدود قرن هشتم هجری استفاده شده است. در گذشته به مقبره الشعرا به نام حظیره الشعرا نیز شناخته می شده است. این قبرستان پس از زلزله های قرن دوازده آسیب بسیاری دید و عملا بلااستفاده شده بود اما در عصر حاضر با توجه به اهمیت بالایی که دارد و شعرا و عرفای بسیاری که گفته میشود بالای 400تن از شاعران و بزرگان و عرفا که در آن به خاک سپرده شده اند مجددا مورد توجه قرار گرفته است.

  • 0 دیدگاه

به این مطلب امتیاز دهید

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی

هنوز امتیازی داده نشده است
Loading...