دیدنی های شهر یزد

دیدنی های یزد

در این مقاله با معرفی دیدنی های شهر تاریخی یزد مانند مسجد جامع،مجموعه تاریخی امیرچخماق، خانه لاری ها،کاروانسرای زین الدین، موزه آیین و روشنایی یزد،منار جنبان خرانق، قنات زارچ، آب انبار گیو و برج خاموشان همراهتان هستیم

توضیحات

شاید برایتان جالب باشد بدانید شهر یزد دومین شهر تاریخی است که در جهان ثبت شده است! به دلیل فراوانی دیدنی های شهر یزد از جمله بناها و سازه های خشتی آن، نام آن در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. در این مقاله با اوکی شد همراه باشید تا بخشی از جاذبه های دیدنی این شهر زیبا و باشکوه را برایتان شرح دهیم.

مسجد جامع یزد

وقتی حرف از شاهکاری در معماری ایران میشود قطعا مسجد جامع یزد از گزینه های اول است. گفتنی است طول ساخت این مسجد صد سال بوده و در طول 3 دوره و در زمان ساسانیان ساخته شده است. علت تمایز این مسجد و دیگر مساجد ایران خوابیدگی گنبد، سردر مرتفع و کاشی کاری های زیبا و چشم نواز آن است که هر بیننده ای را مجذوب خود میکند. این مسجد تاریخی در سال 1313 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
اگر به یزد رفتید و خواستید از این جاذبه معماری ارزشمند ایرانی دیدن کنید میتوانید از ساعت 8 تا 19 به آنجا بروید.
آدرس مسجد جامع یزد : استان یزد، شهر یزد، خیابان امام خمینی، خیابان مسجد جامع

مجموعه تاریخی امیر چخماق

این مجموعه دیدنی در قرن نهم و دوره ی تیموری ساخته شده است. حاکم شهر آن زمان، جلال الدین امیر چخماق بوده است و این مجموعه به دست جلال الدین ساخته شده است. تکیه این مجموعه ارزشمند در سال 1330 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. اگر خواستید از آنجا دیدن کنید به خیابان امام، میدان امیر چخماق مراجعه نمایید.

خانه لاری ها

قدمت این خانه به 150 سال پیش برمیگردد. این خانه در زمان قاجار ساخته شده است و نام آن را از نام مالک این خانه که حاج محمد ابراهیم لاری بوده است گرفته اند. شش باب خانه با معماری منحصر به فرد خانه های کویری در این عمارت وجود دارد که در گذشته از آن به عنوان خانقاه نعمت الهی استفاده میشد. این عمارت زیبا در سال 1375 در فهرست آثار ملی ثبت شده است. برای بازدید از این بنای زیبا که از دیدنی های شهر یزد میباشد میتوانید به خیابان امام خمینی، محله فهادان مراجعه نمایید. پس از بازدید از خانه لاری ها میتوانید به عمارت کلاه فرنگی که در آن حوالی است نیز بروید.

کاروانسرای زین الدین

قدمت کاروانسرای باشکوه و تاریخی زین الدین به 400 سال قبل برمیگردد. این بنا به دستور شاه عباس ساخته شده است. این کاروانسرا دو طبقه است و از آجرهای خشتی ساخته شده است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که در سال 2006، سازمان یونسکو جایزه ی بهترین بنای بازسازی و ترمیم شده را به این کاروان سرای خشتی اهدا کرده است. این محل در 60 کیلومتری جاده یزد_کرمان واقع شده است.

موزه آیینه و روشنایی یزد

اگر دلتان میخواهد تنها موزه تخصصی در زمینه نور در ایران را ببینید، موزه آیینه و روشنایی یزد را به خاطر بسپارید. این موزه در سال 1377 افتتاح گردیده است. انواع پیه سوز، شمع سوزو اشیای برقی را میتوانید در این موزه مشاهده کنید. جنس اشیا و لوازم این موزه از سفال، شیشه، برنج، مس و برنز است. ساختمان این موزه عمارتی است در میان باغ که در زمان پهلوی بنا شده است. اگر خواستید از این موزه دیدن کنید باید به خیابان کاشانی، مقابل بوستان هفت تیر مراجعه نمایید.

دیدنی های شهر یزد

منار جنبان خرانق

یکی از دیدنی ترین جاذبه های یزد منار جنبان خرانق است که میشود گفت تنها منارجنبان خشتی دنیا میباشد. پیکره این منارجنبان به تمامی از خشت ساخته شده است. منارجنبان معروف اصفهان از این بنا جدید تر است و این اثر تاریخی در زمان ساسانی ساخته شده است.
این سازه های خشتی تاریخی زیبا با زور دست حرکت میکنند و سه طبقه دارند. شاید برایتان جالب باشد که آشکار تکان خوردن این منارجنبان را با چشمان خودتان ببینید. در این بنا دو راه پله جدا قرار دارد که یکی برای رفت و دیگری برای پایین آمدن استفاده میشود. این سازه تاریخی در ضلع شمالی مسجد جامع خرانق قرار گرفته است و قدمتش بیش تر از مسجد آن است.
این منارجنبان در 65 کیلومتری اردکان یزد و در راه طریق الرضا قرار گرفته است.

قنات زارچ

طولانی ترین قنات دنیا در کشور خودمان قرار گرفته است. قنات زارچ در استان یزد از دیدنی های شهر یزد که طولی تقریبا 1000 کیلومتری دارد.
ابتدا این قنات از روستای فهرج یزد شروع میشود و بعد از گذار از چندین روستا و محله های مختلف به سمت زارچ حرکت میکند. از دیگر ویژگی های این قنات طویل زیبا میتوان به شکل هندسی مربعی مقطع چاه های آن در مقایسه با قنات های مشابه دیگر که بیضوی هستند یا دایره ای اشاره کرد. حفر این سبک از چاه ها به زمان زرتشتیان برمیگردد.
این قنات در سال 1384 در فهرست آثار ملی ثبت گردیده است.

آب انبار گیو

این آب انبار در زمان های گذشته نقش بسیار مهمی در تامین آب مورد نیاز روزمره مردم داشته است. این آب انبار در سال 1320 ساخته شده است. آب انبار همان طور که از نامش معلوم است،محلی برای ذخیره آب است. ذخیره آب به ویژه در مناطق کویری مثل یزد که آب و هوای خشکی دارد، اهمیت بسیار زیادی دارد. قدمت این بنا به دوران قاجار میرسد. این آب انبار در سال 1375 در فهرست آثار ملی ثبت شده است. آب انبار گیو یزد در محله ی زرتشتیان، نزدیک بلوار بسیج قرار دارد.

آب انبار گیو

برج خاموشان

این برج خاموشان که در گذشته دادگاه زرتشتیان بوده است در 15 کیلومتری جنوب شرقی یزد واقع شده است. زرتشتیان طبق باورو آیین اعتقادی ، اموات خود را در دخمه ها میگذاشتند تا توسط کرکس ها خورده شوند. آنها استخوان جا مانده از اجساد اموات را جمع میکردند و در فضای میانی خالی دخمه میگذاشتند. این برج بر ارتفاع کوهی در منطقه صفائیه یزد قرار گرفته است. اگر سفر به این شهر تاریخی زیبا را میخواهید تجربه کنید از تور یزد اوکی شد هم میتوانید استفاده کنید.

برج خاموشان
  • 0 دیدگاه

به این مطلب امتیاز دهید

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی

هنوز امتیازی داده نشده است
Loading...