دیدنی های شهر کاشان ، نگین تاریخ معماری ایران

دیدنی های شهر کاشان

در این مطلب به شما از دیدنی های زیبای شهر تاریخی کاشان مانند شهرزیر زمینی نوش آباد، خانه تاریخی عباسیان، تپه سیلک ایران، خانه طباطبایی های کاشان، خانه بروجردی های کاشان، تیمچه امین الدوله میگوییم.

توضیحات

کاشان شهر تاریخ و هنر و تمدن، در قسمت کویری ایران قرار گرفته است و قسمتی از اصفهان حساب میشود. دیدنی های شهر کاشان آن طور که باید به خوبی معرفی نشده اند به همین دلیل اوکی شد قصد دارد تا به معرفی این مکان ها بپردازد. با ما همراه باشید و از خاطرتان نرود اگر گذرتان به این شهر افتاد، حتما از جاذبه های زیبایش دیدن کنید.

این شهر زیبا تمدنی ۷۵۰۰ ساله دارد و اغراق نیست اگر این شهر را از زیباترین شهر های ایران بدانیم. کاشان معماری زیبایش را از اصفهان به ارث برده است. گفته میشود این شهر یکی از اولین اقمتگاه های انسان روی کره زمین بوده است.

این شهر آب و هوای کوهستانی و کویری دارد. کاشان که به خانه های بزرگ، قدیمی و با شکوهش اش معروف است و اکنون برخی از آن عمارت ها تبدیل به اقامتگاه مسافران شده است تا در زمان سفر کنند و به زمانی بروند که خانه ها شلوغ بود و ساکنان خانه در سایه درختان و کنار حوض هایی که پر از میوه بود، اوقات لذت بخشی را کنارهم میگذراندند.

شهر زیر زمینی نوش آباد کاشان

این شهر که به زمان ساسانیان و قرن ۱۴ برمیگردد و پیشینه تاریخی بسیار قابل توجهی دارد در استان اصفهان قرار دارد. این شهر را شهر زیرزمینی اویی نیز مینامند. شهر زیرزمینی نوش آباد در سه طبقه در زیر زمین که عمقی حدود ۴ تا ۱۸ متر دارد و توسط دست انسان ساخته شده است. جدا از قسمت ورودی مجموعه، سایر نواحی سازه این شهر به قد طبیعی یک انسان بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ ساخته شده است. اویی در زیر شهر ساخته شده است و تا سطح شهر گسترش پیدا کرده است. باستان شناسان بر این عقیده اند که این شهر حدود ۱۰۰ سال است که بلااستفاده مانده و بخشی از فاضلاب منازل موجب تخریب آن شده است. البته با تلاش باستان شناسان دو نقطه از این شهر بازگشایی شده و آماده بازدید است.

خانه تاریخی عباسیان

این عمارت زیبا که نامزد دریافت جایزه زیباترین بنای قابل سکونت ایران است، یکی از شاهکارهای معماری ایرانی محسوب میشود که در کاشان قرار گرفته است. متاسفانه اطلاعات کاملی در مورد معماری این عمارت در دست نیست اما گفته میشود ساخت آن حدود ۲۰ سال به طول انجامیده است.
شاید برایتان جالب باشد بدانید که این خانه محل ساخت خیلی از فیلم ها و سریال های سینمایی بوده است.

خانه عباسیان در سال ۱۳۷۴ توسط هیات امنای احیا و بازسازی و مرمت بافت تاریخی کاشان و با همکاری وزارت صنعت و معدن، خریداری و مرمت گشته است. همچنین این خانه در سال ۱۳۷۷ ثبت ملی شده است. رستوران زیبایی هم داخل مجموعه وجود دارد که آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان است. برای رفتن به خانه عباسیان باید به خیابان علوی کاشان و کوی سطلان امیر احمد بروید.

تپه سیلک ایران

در سمت جنوب غربی کاشان تپه ای قرار دارد و از جاذبه های شهر به حساب می آید. این تپه قدمتی بیش از۷۰۰۰ سال دارد و به عنوان یکی از قدیمی ترین مراکز سکونت انسان ما قبل از تاریخ در ایران حساب میشود. در این تپه مجموعه ای از ظروف سفالی، فلزی و همین طور استخوان های انسان کشف شده است که امروزه در موزه ایران باستان نگهداری میشود. برای رفتن به این تپه به خیابان امیرکبیر کاشان باید مراجعه کنید.

خانه طباطبایی های کاشان

خانه طباطبایی ها به دلیل معماری قدیمی چشم نواز و منحصر به فردی که دارد به عروس خانه های ایران مشهور است. این خانه یکی از عمارت های ارزشمند کشور محسوب میشود که انواع عناصر معماری ایرانی را به خوبی نشان میدهد.
وسعت این ملک که از دیدنی های شهر کاشان محسوب میشود به ۴۷۳۰ متر میرسد و هر قسمت این خانه با اصولی هوشمندانه ساخته شده است و در عین زیبایی، تمام نیازهای اهالی را پیش بینی کرده اند.


صاحب این خانه، یکی از تاجران بین المللی نامی فرش بوده که با نام حاج سید جعفر طباطبایی نطنزی شناخته میشوند. وی که از ثروتمندان به نام زمان خود بود تصمیم به ساخت بنایی باشکوه و مجلل گرفت که امروزه از دیدنی های شهر کاشان است و هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب میکند. وی معمار معروف آن زمان،استاد علی مریم که از هنرمندان بسیار به نام و صاحب ذوق دوره قاجار بود را مامور ساخت و طراحی این خانه کرد.

میرزاابولحسن غفاری کاشانی ملقب به صنیع الملک که از هنرمندان نامی و نقاش باشی دربار ناصرالدین شاه بود به دلیل دوستی که با صاحب خانه سید جعفر طباطبایی داشت قبول کرد که بر گچ کاری و نقاشی ملک نظارت کند. به علت شغل صاحب خانه و علاقه وی به نقوش فرش ایرانی کلیه طرح و نقش های گچ بری این ملک از طرح های گل و مرغ اسلیمی الهام گرفته است. این عمارت در خیابان علوی کاشان قرار گرفته است.

خانه بروجردی های کاشان

این خانه که از بناهای زمان قاجار است و در دل کاشان قرار گرفته است. این ملک دو بخش اندرونی و بیرونی را در دل خود جا داده است و شامل بخش هایی مانند تالار اصلی، اتاق های تابستانی خنک، حیاط مرکزی، ایوان جنوبی، بالاخانه قرینه تالار اصلی است. این مجموعه تاریخی فرهنگی که از دیدنی های شهر کاشان محسوب میشود علاوه بر اینکه جزو جاذبه های گردشگری، مقر میراث فرهنگی کاشان نیز میباشد و ثبت ملی شده است. سال ساخت این مجموعه به سال ۱۲۸۰ هجری قمری باز میگردد و صاحب این بنا حاج آقا حسن بروجردی از تجار مشهور شهر کاشان بودند که در این خانه زندگی میکردند. گفتنی است که گچ بری این بنا زیر نظر کمال الملک نقاش نامی ایران انجام شده است.

دیدنی های شهر کاشان

تیمچه امین الدوله کاشان

تیمچه امین الدوله از جمله جاذبه های گردشگری بازار کاشان است. این بازار سرپوشیده در دوران قاجار، توسط علی مریم کاشانی که از معماران نامی آن زمان،ساخته شده است. سقف زیبا این مکان چشم را ها خیره میکند. استفاده از نورگیر های زیبا سقف و درهای چوبی باشکوه و بزرگش زیبایی فضا را دو برابر کرده است. در این مکان امروزه فرش های گران بها و صنایع دستی به فروش میرسد و در ایام محرم هیات ها به عزاداری میپردازند. برای خرید تور های کاشان میتوانید به سایت اوکی شد مراجعه کنید و از خدمات آن استفاده کنید.

  • 0 دیدگاه

به این مطلب امتیاز دهید

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی

هنوز امتیازی داده نشده است
Loading...