ماسال کجاست

ماسال کجاست

طبیعت بکر ماسال مکانی دیدنی برای کسانی است که آرامش را انتخاب میکنند ییلاقات ماسال یا همان اولاسبلانگاه بهترین جا برای دور شدن از هیاهو شهر و ترافیک است شما این لوکیشن را هم در تابستان و بهار میتوانید بروید هم در زمستان

توضیحات

ماسال کجاست ماسال از زیباترین شهر های استان گیلان است و جاذبه های طبیعی فروان زیبایی دارد. ماسال به اقیانوس ابر و ییلاقات سرسبز و بکرش معروف است. ماسال از شهر های استان گیلان، در نزدیکی کوه های تالش قرار گرفته است. این منطقه بسیار خوش آب و هوا طبیعت زیبایی دارد که توجه بسیاری از طرفداران سفر و طبیعت گردی را به خودش جذب کرده است.

گفتنی است که اقیانوس ابر این منطقه مرز بین واقعیت و تخیل را بسیار نازک کرده است و راه رفتن میان ابرها دیگر در داستان ها نیست. جاذبه های دست نخورده ی زیبا و وجود غار های شگفت انگیز موجب بر سر زبان افتادن این منطقه شده است.

جغرافیا ماسال

واژه ماسال به معنی کنار کوه است. این شهر در کنار رود خالکایی واقع شده است. این رودخانه در ادامه مسیر خود از داخل شهر عبور میکند و منظره روح نوازی را ترسیم میکند.
ماسال از شمال به رضوانشهر، از شرق به فومن و صومعه سرا، از غرب و جنوب به خلخال و استان اردبیل محدود میشود.مساحت این شهر حدودا ۶۲۲کیلومتر مربع است. ارتفاع ماسال نسبت به سطح دریا ۸۴ متر است و پس از رودبار مرتفع ترین شهر استان گیلان به شمار می آید. این شهر دارای طبیعت کوهپایه ای و جنگلی میباشد.
آب و هوای آن در بخش کوهستانی نیمه مرطوب و در بخش جلگه ای، مرطوب است. منطقه ییلاقات ماسال از جذابترین قسمت های این روستا است، اقیانوس ابر رویایی را دارد.این شهر از ۲ شهر و دو بخش و ۴ دهستان که شامل ماسال، شاندرمن، طاس کوه و شیخ نشین، بیش از ۵۰ هزار نفر جمعیت داشته و در ۵۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد.

از چه مسیری به دیدن این ییلاق برویم؟

فاصله ماسال از شهر تالش ۶۰ کیلومتر است و با رشت ۵۵ کیلومتر فاصله دارد. شهر ماسال در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال غرب رشت و در ۲۰ کیلومتری غرب فومن و صومعه سرا واقع شده است. فاصله شاندرمن تا رشت ۵۰ کیلومتر به سمت شمال غربی میباشد. همچنین برای رفتن به غار آویشو نیز بایستی از رشت به سمت ماسال و پس از آن به شاندرمن بروید سپس از روستای سیاهمرد، چالسرا و سپس به دیدن بقعه درویش شاه امیر گذر کنید. از ماسال تا دریا حدودا ۳۵ کیلومتری راه است، معمولا این مسیر بین ۵۰ دقیقه تا یک ساعت انجام میشود.

ییلاقات ماسال

ییلاق “اولس بلانگاه” یکی از منحصر به فردترین ییلاقات ایران به حساب می آید. اولس بلانگاه ییلاقات میان کوهی و دارای ساختمان های مسکونی روستایی زیادی است و جمعیت نسبتا زیادی دارد که اغلب ساکنان آن اهالی ماسال بوده که در فصل گرما به این ییلاق میروند.

آبشار های ماسال

آبشار های متعدد شهر ماسال را میتوان از جاذبه های دیدنی و مهم این شهرستان نام برد.
این آبشار ها عبارت اند ازآبشار خون که ارتفاعی بالای ۱۵ متر دارد، آبشار ویوز در مجاورت منطقه ییلاقی النزه در شاندرمن و آبشار رامینه ا ارتفاع بیش از ۱۰ متر که چشم هر بیننده ای را خیره میکند و مظهر قدرت خداوند هستند.

دیوار سنگی اسبه ریسه ماسال

دیوار سنگی اسبه ریسه ماسال از دیگر زیبای های این شهر است که به عنوان یکی از صخره های بلند سنگ نوردی ایران محسوب میشود و که پتانسیل برگزاری انواع مسابقات بزرگ ملی و حتی در سطح جهانی را نیز دارد.

محل شهادت میرزا کوچک خان جنگلی

ماسال کجاست ، محل شهادت میرزا کوچک خان جنگلی یکی دیگر از دیدنی های این منطقه ی زیبا محسوب میشود.
ارتفاعات ماسال در حقیقت محل شهادت میرزا کوچک خان جنگلی است. این مرد مبارز در حالی که “ارتفاعات آلاله پشته” را به عنوان منطقه امن در نظر میگیرد و به قصد عبور از این منطقه و رسیدن به خلخال بر اثر کولاک و برف شدید و یخبندان به شهادت میرسد.

اماکن مذهبی ماسال

گفتنی است که اماکن و جاذبه های شهر ماسال به تنهایی یک عامل مهم در جذب گردشگران به این منطقه است. بقعه آقا سید رضا علی و آقا سید مهرعلی در دهکده زیارتی سیاحتی شالما، بقعه سید صفی الدین در میر محله، بقعه شاهزاده هاشم چسلی، بقعه سنگ بست و زیارت گاه های کلکاپشت،خندیله پشت و شاه معلم در مسال و بقعله امام زاده شفیع قسمت کوچکی از اماکن مذهبی این شهرستان است که همه ساله میزبان جمعیت زیادی از عاشقان و محبان اهل بیت و خاندانشان میباشد.

بازار های محلی ماسال

بازار های محلی جزئی جدایی ناپذیر از فرهنگ مردم گیلان است که علاقه مندان زیادی از سایر نقاط کشور دارد و گردشگران زیادی را به مناطق مختلف این استان جذب میکند.
بازار محلی جمعه بازار منطقه شاندرمن ماسال از بازار های محلی پرطرفدار استان است. این بازار کنونی برای خرید و فروش انواع کالاهای محلی محسوب میشود. بیشترین محصولات عرضه شده در این بازار شامل محصولات محلی و صنایع دستی مردان و زنان تالشی است.

ماسال کجاست

بام سرسبز ماسال

این بام مرتفع چشم انداز زیبای این شهر است که در یک کیلومتری شهر قرار دارد و با قطعیت میتوان از این بام سبز به عنوان یکی از بی نظیر ترین مناطق گردشگری کشور نام برد. همچنین در این ناحیه، به جز جلگه شهر ماسال، بخش هایی از شهرستان های صومعه سرا و بندر انزلی با مناظر بسیار چشم نواز قابل مشاهده است.

استان گیلان که خود از زیباترین قسمت های ایران و بهشت کشور محسوب میشود به دلیل زیبایی های بکر و طبیعی شهرستان ماسال، میتوان این منطقه را بهشت سبز و پاک گیلان خواند. مردان و زنان این ناحیه در تمام فصول سال آماده پذیرایی و میزبانی از مسافران و گردشگران سراسر ایران میباشند و مهمان نوازی را با معنای حقیقی آن ادا میکنند.

  • 0 دیدگاه

به این مطلب امتیاز دهید

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی

هنوز امتیازی داده نشده است
Loading...